Winners of the Young Creative Awards 2017 are announced

10th May 2017

Nottingham’s young creative talent has been honoured at a spectacular event at the Nottingham Playhouse.

Hundreds of people attended the 9th Nottingham Young Creative Awards, which aim to give people aged 13 to 24 who live, study or work in Nottingham the chance to show off their creative work, network with future employers and gain valuable industry experience and mentoring.

A record number of young creatives submitted their work in 10 different categories this year to meet the 2017 theme of ‘Nottingham, Future City’.
First year New College Nottingham Art & Design student, Isobelle Farrar was named Young Creative of the Year 2017 for her Graphic Design piece. Award-winning local-based artist, Wolfgang Buttress presented Isobelle with her award in front of a packed audience at Nottingham Playhouse.
Isobelle’s winning piece depicts aspects of Nottingham life past and present with future aspirations evident to deal with issues such as homelessness and ecology.
Nigel Cooke, Young Creative Awards Trustee, said: “Isobelle’s graphic style drawing pieces were just amazing, they were thought provoking, emotional and she really deserves to be named Young Creative of the Year 2017. I can see great potential for Isabelle’s work.

“The awards are all about inspiring, supporting and encouraging creativity in the young people of Nottingham. These awards are becoming one of the most exciting events in Nottingham’s creative calendar.
“Every year I am impressed by the creativity and talent of Nottingham young people. We are proud to shine a light on their imagination, skill and dedication.”

All of this year’s winners in each category received a cash prize of £100 and there will also be opportunities for public exhibition of their work, mentoring, support or work experience from local creative businesses. The aim is to open doors for young creative people and match them with businesses who can offer everything from work experience and workshops, to promoting their work through exhibitions and creative networks.

FULL List of Winners and Highly Commended:

 

Young Creative of the Year 2017  –   Isobelle Farrar, 16 (NCN)

IMG_2355

Architecture and Design

19 – 24

Winner – Ryan Lee Boultbee, 21 (UoN)

Highly Commended – Sarah Louise Healy, 21 (NTU)

 

16-18

Winner – Josef Stoeger, 18

Highly Commended – Izaak Thornalley, 18, (Central)

13-15

Highly Commended – Chloe Ford, 13 (Carlton-Le-Willows)

Creative Writing

19 – 24

Winner – Hannah Hall, 19

Highly Commended – Simon Clarke, 21

 

16-18

Winner – Anushka Shah, 16

Highly Commended – Joe Brinley, 18 (NCN)

 

Fashion and Textiles

19-24

Highly Commended – Bethany Codd, 19 (Central)

Highly Commended – Jessica Wilden, 21 (University of Derby)

Highly Commended – Syeda Nuzhat Batool Tirmzi, 19 (NCN)

 

16-18

Winner – Greta Mckean, 17 (Central)

Highly Commended – Sara Sawoni, 18 (NCN)

Highly Commended – Hannah Mary Price, 17 (Central)

 

Graphic Design

19 – 24

Winner – Nicole Wright, 19 (NCN)

Highly Commended – Hannah Edwards, 19 (Central)

Highly Commended – Adam Langley, 19 (Central)

 

16-18

Winner – Isobelle Farrar, 16 (NCN)

Highly Commended – Dan Carlo R. Sioson, 16 (Trinity Catholic College)

 

Photography

19 – 24

Winner – Curt Evison, 19 (Central)

Highly Commended – Wiktoria Wojcik, 19 (Confetti)

Highly Commended – Lauren Lynch, 24 (Nottingham Academy)

 

16 – 18

Winner – Jessica Pearson, 18 (Central)

Highly Commended – Jack Briggs, 18 (Central)

Highly Commended – Thomas Griffiths, 18 (Central)

Highly Commended – Nikita Renshaw, 18 (NCN)

 

13 – 15

Winner – Ciaran Foster, 14 (Ellis Guildford School)

 

Visual Arts

19 – 24

Winner  – Mark Westlake, 22 (Central)

Highly Commended – Rakayla Virgil, 19 (Central)

 

16 – 18

Winner – Lucy Moult, 18 (NCN)

Highly Commended – Charlotte Bainbridge, 16 (Central)

Highly Commended – Lewis Harrison, 17 (Confetti)

 

Dance

19 – 24

Winner – Alice Shepperson, 22

Highly Commended – Hanyu Wongplang, 20 (NCN)

 

16 – 18

Winner – Alexandra Graham, 16 (Quarrydale Academy)

Highly Commended – Tom Pipes, 16 (NCN)

 

13 – 15

Winner – Isobel Benson, 13 (Arnold Hill Academy)

Highly Commended – Ella Judge, 15 (Tibshelf community school)

 

 

Animation and Digital Media

16 – 18

Winner – Kirk Lee Fletcher, 17 (Confetti)

Highly Commended – Chloe Tanner, 16 (Confetti)

Highly Commended – Maddy Green, 16 (Confetti)

Highly Commended – Katy Anna House, 17 (Confetti)

 

13 – 15

Winner – Yusuf Raja, 13

 

Music

19 – 24

Winner – Davon Walker, 23 (Confetti)

Highly Commended – Adam Ewers, 19 (UoN)

 

16 – 18

Winner – Kelsey Shaw, 18 (Nottingham Academy)

Highly Commended – Louis Croft, 17 (Trinity Catholic School)

 

13 – 15

Winner – Matthew Baggaley, 13 (Nottingham Free School)

Highly Commended – Zara Mjojo, 14 (Trinity Catholic School)

 

Film

19 – 24

Winner – Joshua Hollyoak, 21 (NTU)

Highly Commended – Nathan Farrow, 20 (NTU)

 

16 – 18

Winner – Minerva Campbell, 17 (Central)

Highly Commended – Kyla Weldon, 17 (Confetti)

 

13 – 15

Winner – Conrad Simpson, 14 (The Becket School)